Katalizör Arıza Çözümü

  • Anasayfa
  • Katalizör Arıza Çözümü Nedir ?

Katalizör Arıza Çözümü

 

KATALİZÖR NEDİR ?

 

Günümüzde hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri, motorlu cihazlardan havaya salınan egzoz gazlarıdır. Özellikle kalabalık şehirlerde ciddi bir sorun hâline gelen egzoz gazı kaynaklı hava kirliliği, başta solunum problemleri olmak üzere önemli sağlık sorunlarının en büyük tetikleyicileri arasında yer alır. Trafik problemi olan şehirlerde bu sorunu azaltmak amacıyla ilk defa 1975 yılında araçlarda katalizatörler kullanılmaya başlanmıştır. Katalizatör, araçlardaki zehirli gaz emisyonunu azaltmak üzere egzoz borusuna bağlanarak kullanılan çelik bir kutudur. 

KATALİZÖR NE İŞE YARAR ?

Katalizörün görevi, egzozdan çıkan zararlı egzoz gazlarını (emisyonları) zararsız hale dönüştürmektir. Katalitik konvertöre “oksidasyon katalizörü” de denmektedir. Katalitik konvertör, egzoz gazında bulunan ve zararlı olan: yanmamış hidrokarbonları (HC), Karbonmonoksiti (CO), Nitro oksitleri (NOx) kimyasal reaksiyona sokarak zararsız hale getirir.


Katalitik Konvertör ( Katalizör ) Arızası Nasıl Anlaşılır ?

•Egzozdan gelen kötü koku
•Yüksek emisyon değerleri
•Araç bu sebeple muayeneden geçmicektir.
•Fazla yakıt tüketimi yüzde 10-20 artış
•Motor performansı düşer.
•Katalizörden tıkır tıkır ses gelir .

 

Katalitik Konvertör İptali (Kat İptali) Nasıl Yapılır?

Katalizör iptalini genelde egzoz modifiyesi yapmak isteyen kullanıcılar yapmakta olsa da bazı ustaların kolaya kaçarak verdikleri akıl doğrultusunda yapılmaktadır. Katalizör iptalinin avantajlarından çok dezavantajı bulunmaktadır. Bu nedenle katalizör iptali yaptırmadan önce iyi araştırılmalı ve öyle karar verilmelidir. Katalizör iptali iki şekilde olmaktadır. Bunlardan bir tanesi katalizöre delik açılarak içi boşaltılır ve açılan delik kapatılır. Bir diğer yöntem ise katalizör yerinden sökülerek yerine düz boru takılır.

 

Katalizör İptali Avantajları

Katalizör iptali sonrası motorda yüksek devirlerde performans artışı gözlenecektir. Bunun nedeni egzozun çıkışı biraz olsun rahatlayacaktır.

 


Katalizör İptali Dezavantajları

Katalizör iptali sonrası yanmamış gazlar dışarı atılacağından dolayı çevreye verilen zarar göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Bu durum aracın muayene sırasında egzoz emisyon değerlerini etkileyeceği için sıkıntı yaşatması söz konusu olacaktır. Aynı zamanda yakıt tüketiminde de artış gözlenecektir. Motorun egzoz seside artacaktır. Fazla ve kalitesiz egzoz, sistem parçalarından geçeceği için ömürlerini kısaltacaktır. Katalizör iptali sonrası düşük devirlerde motorun performansı azalacaktır.

 

Katalizör İptali Sonrası Yazılım Gerekir mi?

Katalizör iptali sonrası yazılım yüklenmesi durumunda çevre kirliliği dışındaki dezavantajlarından kurtulmak mümkündür. Bu nedenle profesyonel bir yere Katalizör iptal ettirilmeli ve arkasından yazılım yükletilmelidir. Konvertör içi kırılarak yapılan kat iptali fazla ses çıkarması nedeniyle pek tavsiye edilen bir durum değildir. Bu nedenle iptal ederken katalizörün sökülerek alınması en mantıklısı olacaktır.